Calathea

5 berichten / 0 nieuw
Laatste bericht
#1 di, 01/12/2009 - 12:29
Wilmax

Calathea

Al enige jaren heb ik diverse Calathea's uitgeprobeerd, maar het gaat tzt. altijd mis.
Als ik ze nieuw uit het tuincentrum haal, dan staan ze echt in volle glorie, maar na een aantal weken komen er eerst bruine punten aan, gaat het blad krullen en verdorren. Wekelijks kan ik zeker 3 à 4 bladeren verwijderen die het bovenstaande euvel vertonen, totdat er na een jaar niets meer van de plant over is. Dan koop ik een nieuwe en begint het hele ritueel opnieuw. Zo ook van de zomer: ik heb alvorens een nieuwe aan te schaffen, eerst de tips op deze site geraadpleegd. En ja hoor, de eerste weken ging het goed en toen begon het: bruine punten, de bladeren krulden, maar nu worden de bladeren eerst helemaal geel voordat ze omkrullen. Tja, ik weet niet waarom het mij niet lukt, terwijl ik er alles aan doe om de luchtvochtigheid op minstens 60% te houden: radiatorbakjes vul ik 2x p/w bij, zet grote schotels onder de planten die ik ook 2x p/w bijvul (de ompot waarin de plant staat is vanonderen dicht, dus ze staan niet in het water, het gaat mij vooral om de plaatselijke luchtvochtigheid te verhogen, daarnaast besproei ik ze dagelijks in de douche, eerst `s avonds (let wel: zònder ompot zodat het overtollige water weg kan lopen) zodat ik ze `s morgens als ze opgedroogd zijn van het sproeien, vòòr ik naar mijn werk ging terug kon plaatsen en de meubels dus niet nat werden.
Later las ik dat ik dit niet moest doen, daar de planten droog de nacht in moeten. Dus zette ik de wekker een kwartier vroeger zodat ik voor mijn vertrek naar het werk alle calathea`s (nu 7 stuks) naar de douche kan brengen en afsproeien om ze drie kwartier later weer op hun plaats te zetten. Dat heb ik 1½ maand zo gedaan maar ik verwonderde mij dat ik de planten geen water meer hoefde te geven. Dus kwam ik tot de conclusie dat het sproeien mbv. de handdouche misschien iets teveel van het goede is. Ik besloot een verstuiver te kopen. En de grond droogde geleidelijk op. En kon ik ze weer dopen (5 min). Maar naar mijn idee duurt het nog steeds te lang voordat de aarde wat droger is: nl. 2 à 3 weken.
De meeste planten hebben nog maar een paar bladstengels, die niet echt mooi meer zijn. De lelijke bladstengels splitstte ik en trok ze vervolgens zijdelings weg om te voorkomen dat ik een evt. nieuwe uitloper zou beschadigen maar hiermee trok ik ook het beetje steun van een andere stengel weg zodat deze ook omknakte terwijl deze eerst nog goed was òf ik trok het hele wortelgestel uit de aarde. Daarom splits ik ze tegenwoordig wel eerst, scheur ze af tot net boven de grond en knip de delen vervolgens af. Maar ja, of dat nog zin heeft... Inmiddels zijn de planten verhuisd naar de bovenverdieping waar ze niet door de visite worden gezien, dan krijg ik toch commentaar (het is immers wederom een zielig geheel, onddanks dat ik nog steeds dagelijks voor ze in de weer ben). Wat gaat nu toch steeds verkeerd?. Helaas kan ik er geen foto`s bij plaatsen daar ik die mogelijkheid niet heb, dan moet ik eerst het e.e.a. aanschaffen. Maar hopelijk heb ik het genoeg beschreven, desnoods kan ik wel wat toelichten!

vr, 04/12/2009 - 11:48
Anoniem (anoniem geplaatst)

Het lijkt me dat de problemen met je Calathea planten ontstaan door spint. Calathea is erg gevoelig voor spintaantastingen.

vr, 04/12/2009 - 12:48
Wilmax

Greenconnection, allereerst bedankt voor je antwoord.

Toen ik de planten kocht zag ik op twee planten zoiezo spint (bij dat tuincentrum komt dat vaker voor, dus ik was erop berucht) en heb ik uit voorzorg meteen àlle Calathea's behandeld met Promanal van Eco-style, na vijf dagen nog eens en na een week voor de laatste maal. Maar misschien is er toch nog wat blijven zitten. Zodra het weer uitgroeit, zodat ik het kan zien, zal ik ze wederom behandelen of zou de spint resistent worden voor dit middel, zodat ik beter een ander merk kan toepassen?

Alsnog bedankt! Mientje

vr, 04/12/2009 - 13:28
RdB

Ik denk niet dat dit middel erg efficient werkt tegen spint. Probeer Masaï van Bayer.

Ruud

vr, 04/12/2009 - 13:40
Wilmax

Bedankt Ruud,

Ik dacht zelf ook aan iets van Bayer (volgens mij heb je dat advies al een keer eerder gegeven aan een ander op deze site). Maar niettemin, ik kan het altijd een keer proberen, misschien werkt het beter!

groetjes, Mientje

Onderwerp gesloten