watergift bij orchideeën
#1
vr, 18/01/2008 - 18:30
watergift bij orchideeën
Enige jaren geleden hoorde ik voordat ik mijn eerste orchidee aanschafte dat ik deze maar eens in de drie á vier weken water hoefde te geven en het liefst d.m.v. dopen, zodat de plant zich goed vol kan zuigen om daarna de plant goed uit te laten lekken.
Met dit advies in mijn achterhoofd heb ik mijn eerste orchidee gekocht. Ik heb hem volgens het bovenstaand advies water gegeven en hem op een lichte plaats gezet bij een temperatuur van 18 tot 22 graden. Na enkele maanden was deze uitgebloeid en kocht ik een nieuwe, die vervolgens ook weer enkele maanden bloeide. De eerste vertoonde nog geen knoppen, dus heb ik maar weer een nieuwe gekocht totdat deze ook was uitgebloeid. En zowaar bloeide de eerst aangeschafte orchidee weer, maar heel subtiel. Nadat ook deze was uitgebloeid kocht ik weer een nieuwe. Deze was ook uitgebloeid en kocht ik weer een nieuwe omdat de oude exemplaren vertikten te bloeien, sterker nog: ze leken te verdrogen en sommigen gingen uiteindelijk dood. Had ik weer ruimte op de vensterbank om wederom nieuwe met knoppen aan te schaffen.
Op dit moment heb ik wel 12 verschillende soorten orchideeën staan, maar geen van deze bloeit. Ik heb geen ruimte in de vensterbank meer voor een nieuw bloeiend exemplaar. Dus neem ik maar genoegen met de uitgebloeide planten en hoop dat deze toch nog eens zullen bloeien.
Nu heb ik het idee dat iets verkeerd doe m.b.t. de watergift: Dopen werd mij verteld, dus ik doe een afwasbak half vol met gekookt water en laat daar zo'n 4 planten drie min. in staan. Vervolgens doe ik dat met de andere 4 planten terwijl ik de eerste vier laat uitlekken, uiteindelijk de laatste 4, terwijl de middelste 4 nu ook uitlekken. Na drie minuten haal ik de laatste 4 uit de bak en zet ik de eerste 4 in de pot voor het raam. Na drie munuten weer 4 en na weer drie minuten de laatste 4. Na drie ('s zomers) of vier weken ('s winters) hetzelfde ritueel. Maar knopvorming.... ho maar. Maar er werd mij immers verteld orchideeën beslist niet vaker water te geven. Maar als ze niet bloeien en wachten totdat ze uiteindelijk dood gaan?
Allereerst is het handig om te weten om welke soort orchideeen het gaat.
Je geeft het zelf al aan: de planten leken te verdrogen. De manier van watergeven is prima, alleen het zal wat vaker moeten gebeuren. Afhankelijk van de omgeving en de soort orchidee, is 1 x per week een aardig streven.
Is de potkluit nog nat, wacht dan gerust nog een paar dagen.
En vergeet dat vreemde advies van die 3/4 weken. Dat is bedoeld voor orchideeen in een rustperiode, maar niet om te laten groeien en bloeien.
Hallo,
ik kan me helemaal vinden in dit bericht. Ik heb namelijk hetzelfde probleem. Ik dompel mijn phalaenopsis 1x in de week met lauw water. Ze staan in de vensterbank raam op het westen. En met temperatuur 19 graden.
Nu was ik blij dat ze nieuwe wortels gingen maken, maar ze groeien de pot nog niet uit, of ze zijn al verschrompeld en bruin droog? Dacht laat ik ze een beetje besproeien ivm luchtvochtigheid. Maar na mijn idee werkt dat ook niet, tenminste zie geen verandering. Vraag me toch af wat ik verkeerd doe?!
groetjes Mariel
inmiddels zijn de wortels die je hier op foto ziet al verdroogd!
Als Phalaenopsis te weinig water krijgt gaan de wortels op zoek en groeien over de potrand. De planten zijn nu weinig actief, dus is er weinig wortelgroei. Kennelijk krijgen jouw planten juist genoeg. Gewoon doorgaan met verzorgen, zoals je gewent bent.
Hallo
maar waarom verdrogen de wortels dan ineens die buiten de pot groeien?
groetjes Mariel
Waarschijnlijk door de droge lucht in de kamer.
Ik ben ook in het bezit van (nog) slechts 1 Phalaenopsis. Deze geef ik vanaf het begin, samen met mijn andere kamerplanten 2 x per week slechts een klein scheutje water en elke 2 weken een dompelbadje. Wanneer hij is uitgebloeid, begint hij vrij spoedig een nieuwe scheut te maken. Er staan momenteel 17 bloemen tegelijk open. Heb helaas nog geen digitale camera, dus een foto kan ik niet bij voegen. Hij gaat elke keer als hij bloeit, meer bloemen produceren, dus ik doe het denk ik wel goed. Hij staat voot het raam op het noord-noord westen.
Heeft het niet vooral te maken met licht en luchtvochtigheid? Ik denk dat Jacq een gaskachel heeft...? Een kennis van mij krijgt steeds weer opnieuw bloemen in haar Phaleanopsis. En ze stookt daar een gaskachel..
Bij mij (CV) duurt het veel langer. Martin.
Het type verwarming heeft weinig te maken met de bloeiwilligheid van de planten. De moderne cultivars zijn er juist op geteeld om in de huiskamer gemakkelijk te kunnen bloeien en groeien. Bij botanische orchideeen ligt dat een stuk moeilijker.
Hallo,
Ik mail even namens mijn schoonvader. Hij heeft namelijk de vensterbank vol staan met verschillende soorten orchideen. Ze deden het jarenlang goed maar sinds een week is het barretriest op de vensterbank. De bladeren hangen er een beetje snotterig bij.
Hij geeft ze 1 keer in de week een beetje water. Wat voor advies hebben jullie?
Hallo Ragazza,
Helaas, ik zou het niet weten. Aan de watergift kan het niet liggen, hij doet het immers al jaren zo, dus dat gaat goed. Er moet iets anders aan de hand zijn, ik denk dat het klimaat op de vensterbank de laatste tijd is veranderd. Is soms de temperatuur ineens hoger door verwarming o.i.d.?, dus te warm en/of te droog? Hierdoor zouden de bladeren inderdaad wat kunnen hangen. Nogmaals: iets wat de laatste dagen anders is dan anders. Verder heb ik er geen verklaring voor.
Succes, Mientje
Een plant die er niet gezond uitziet wordt hier direct onderzocht, dwz, ze gaat sowieso eerst en vooral uit de pot, wortels nakijken, zien die er goed uit dan ook de plant goed nakijken op eventuele parasieten zoals wolluis, spint e.d. Plant volledig met lauw water afspoelen en terug oppotten in nieuwe of ontsmette bark.
vrgr